-

ainolatak

Hefajstos złóż, Ares depozytów i banki Zeusa. W podziękowaniu dopisek do notki Afrodyta Piotera

Zaczynam bać się tych niewinnych, oszczędnych w słowa banknotowych wpisów Piotera, o choćby takiego jak ten - Afrodyta.  Ale serdecznie je polecam. Są inspiracją i prawdziwym zmuszeniem do myślenia, nie tylko o wysyłaniu propagandowych przekazów na papierkach codzinnie miętych w portfelach.

 

Cypryjskie affair

Afrodyta to personifikacja piękna, miłości i płodności, dostarczycielka dóbr wszelakich - czyli tam gdzie mieszka Afrodyta to raj na ziemi. W tym kierunku szła doktryna gospodarcza Cypru – boska turystyka i raj podatkowy, a „łatwe” pieniądze i usługi finansowe miały rosnąć i być główną gałęzią cypryjskiej ekonomii.

Cypr to również dobro gazowe – złoża gazowe w ekskluzywnej strefie ekonomicznej, w tym jedno   nazwane na cześć bogini „Afrodyta”. Wg danych rządu Cypru zasoby gazu u wybrzeży tego kraju szacowane są na 2,1 biliona metrów sześciennych – czyli mniej więcej tyle, by Cypr był energo-wystarczalny na dłużej niż 100 lat.

Od kiedy Brytyjczycy narzucili Turkom konwencję cypryjską i rozpoczęli okupację, a potem aneksję Cypr stał się oficjalnie kolonią brytyjską. Mimo krwawych powstań stan taki utrzymywał się do 1960 roku, kiedy to proklamowano niepodległą Republikę Cypryjską. Ale dwa lata później Cypr został członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Więc w sumie daleko nie uciekli….choć im się tak zdawało.

Od lat siedemdziesiątych Cypryjczycy budowali obok turystyki usługi finansowe marząc, że dzięki temu zerwą się ze smyczy. Całkiem nieźle im szło. Ale w raju podatkowym pojawił się Ares… Przez prawie ćwierć wieku cypryjski system bankowy był tworzony na wzór Kajmanów czy Szwajcarii tylko, że w ich przypadku miał służyć przede wszystkim noworuskim bogaczom, a nie europejskim czy amerykańskim. Cypryjskie instytucje finansowe obracały od 2 do 4 bilionów USD pochodzących z rosyjskich fortun – korporacji, biznesmenów na stałe korzystających z boskich okoliczności przyrody cypryjskiej, wreszcie  osób z elity rosyjskiej i służb.

Ranga boga wojny zrobiła swoje i zamarzyło się upojenie wolnością w raju na ziemi… Apogeum marzeń to lata 90te…Stąd pewno ta odwaga i przyjęty kurs, by w 1992 roku wprowadzając nowy nominał władze Cypru postanowiły, że Afrodyta ponownie stanie się symbolem Cypru.

Nieuchronnie niewidzialna pułapka musiała być zastawiona na raj Afrodyty. Siatka kryzysu, za który zapłaciły jej dzieci wprost z własnej kieszeni. No, ale zaraz ktoś powie, że trzeba było być wiernym…

Zeus przekonał jednak Hefajstosa, aby wypuścił kochanków, o ile Ares zapłaci grzywnę. Ares i jego z Afrodytą dzieci…

3 lata po zamianie Afrodyty na walutę euro zaczęły się kłopoty finansowe Cypru. Nie będę wchodzić w szczegóły akcji pompowania bańki, ale kiedy Hefajstos po raz kolejny chciał pożyczyć od Komisji Europejskiej i MFW te chciały wymusić karę na zwykłych obywatelach (również rosyjskiej elicie deponującej środki na Cyprze) poprzez kradzież ich oszczędności w wysokości nie jakiś kilku procentów a 40%! Ostatecznie skończyło się na ok. 9%, a zrabowane pieniądze poszły na „ratowanie” europejskich banków. Łączna kwota depozytów, jakie były w bankach na Cyprze, w momencie kryzysu wynosiła ok. 68 mld Euro, z czego ponad 20 mld należało do rosyjskich nierezydentów, a ok. połowy wszystkich depozytów – do obywateli Cypru.

Podczas negocjacji hefajstowskie władze nie broniły swoich obywateli przed interesami banków, zgodziły się na grabież, chociaż nie musiały, mogły wybrać inną drogę. Mogły, no ale tylko teoretycznie, bo Hefajstos tu nie decydował, a namaszczający. A i grzywna dotyczyła też jeszcze czegoś innego.

Zeus bowiem wymusił, żeby jak najszybciej, poprzez prywatyzację, przekazać koncesje na wydobycie i prawa do złóż cypryjskiego gazu Zachodowi, tak żeby zachwiać wpływy rosyjskie na Cyprze, w tym plany Gazpromu, który już wcześniej starając się o koncesję,  oficjalnie (poprzez swój bank) oferował spłatę długów cypryjskich w zamian za przyznanie w końcu takiej...rząd Cypru nie był jednak zainteresowany, pewno z mściwości...

A przecież już w 2008 roku amerykańska Noble Energy dostała koncesję na wydobycie gazu ze złoża Afrodyty, a po 2013 worek się rozsypuje. Dostają je francuski Total, włoski Eni, również Statoil, Exon Mobil.

Więc nie chodziło tylko o ukaranie i ośmieszenie przeciwnika, poprzez grabież kasy pod pretekstem kryzysu finansowego i pstryczek dany rosyjskim elitom, ale przede wszystkim możliwie pełne zapanowanie nad zasobami naturalnymi i podziałem strefy wpływów na każdym zakątku gdzie takowe występują.



tagi: rosja  gaz  cypr  banknoty  komisja europejska  mfw  raj podatkowy 

ainolatak
7 sierpnia 2018 22:47
35     5759    18 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Paris @ainolatak
7 sierpnia 2018 23:45

Ale super  uzupelnienie...

... wielkie dzieki  za te  "historie gospodarcza"... naprawde super  !!!

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ainolatak
8 sierpnia 2018 05:48

Dziękuję za rzucenie nowego światła na Cypr. To już nie te czasy, gdy jak w wieku XVIII przekaz na numizmatach był prosty - panujemy nad takimi terenami (czy w postaci herbu, czy w formie napisowej). Dziś w numizmatyce powróciliśmy do czasów rzymskich i greckich, gdy każdy symbol ma jakieś znaczenie, a jak widać z Pani lkomentarzy i artykułów - zazwyczaj znaczenie gospodarcze.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Paris 7 sierpnia 2018 23:45
8 sierpnia 2018 06:21

do usług :)

prawda jakie ciekawostki kryją się na niewinnych banknotach?

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Pioter 8 sierpnia 2018 05:48
8 sierpnia 2018 06:27

rzeczywiście przekaz teraz nie jest już taki prosty, ale mechanizm ten sam

myślę, że jest taka lista w poważnej propagandzie, obejmująca wszystkie miejsca, które zadrukowuje się odpowiednim przekazem w odpowiednim momencie i banknoty mają bardzo wysoką pozycję na tej liście

proszę nieustawać w "banknotowych" notkach, są niezwykle frapujące

zaloguj się by móc komentować

tomciob @ainolatak
8 sierpnia 2018 08:25

Witam.

Myślę, że przypomnienie notki Atatrük contra Inönü też jest tu na miejscu zważywszy na Turecką Enklawę Północnego Cypru. W tym kotle miesza niejeden diabeł.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @ainolatak
8 sierpnia 2018 11:42

Cypr ma tez druga strone medalu.

W zwiazku z przynaleznoscia do EU ( obu czesci) jest idealnym miejscem dla Rosjan jak i Turkow z dojsciem do europejskiego rynku kredytowego, co jak wiemy obecnie jest  atrakcyjniejsze niz kredyty we wlasnej walucie.

Nie nalezy przy tym zapominac o polskich czerwonych baronach, ktorzy znaczaco sa tam obecni.

 

zaloguj się by móc komentować

betacool @ainolatak
8 sierpnia 2018 14:36

Proszę, proszę.

Do tej pory to raczej pisałaś o paniach odzianych w bogate suknie.

a teraz przyszła pora na panienki nieodziane...

 

zaloguj się by móc komentować

betacool @ainolatak
8 sierpnia 2018 17:57

Choć w sumie nie dziwota. Upały takie, że niektóre banki twierdzą, że od 1 sierpnia to nie tylko na przyodziewek ludzkości po prostu nie stać:

https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/koncza-sie-zasoby-naturalne-ziemi-ostrzega-bank-hsbc/s1w7cxj

zaloguj się by móc komentować

Paris @ainolatak 8 sierpnia 2018 06:21
8 sierpnia 2018 18:30

Tak...

... a swoja droga to kapitalna seria tych wpisow Piotera... ale komentarze tez  ZABOJCZE, chocby Pani - naprawde rewelacyjne i czytane przeze mnie z zapartym tchem...

...  Panstwu obojgu Bog zaplac,

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @tomciob 8 sierpnia 2018 08:25
8 sierpnia 2018 18:34

Dziękuję Panu za podrzucenie tej notki.

Oczywiście Turcja to taki Adonis, pierwszy kochanek Afrodyty. Nie wspomniałam o niej, by nie ciągnąć w notce tematu cypryjsko-tureckiego, który jest ostatnimi czasy bardzo gorący. Ale w komentarzach jak najbardziej. Zgadza się...im większe złoża gazu są wykrywane na wodnym obszarze należącym do Cypru, tym więcej kusych się pojawia z chochlą w łapie.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @betacool 8 sierpnia 2018 17:57
8 sierpnia 2018 18:37

Analitycy HSCB to nie tylko podczas upałów wykazują oficjalny deficyt surowców zasilających myślenie…

Ale swoją drogą wizja chodzenia na golasa, ewentualnie w lnianej przepasce, zamiast w plastikowych szmat ma też swoich zwolenników,

wizja, żeby chodziło nas na matce ziemi o połowę mniej również…

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @betacool 8 sierpnia 2018 14:36
8 sierpnia 2018 18:37

Jak widać na drugiej mapie to boskie ciało leży blisko mojego starego ulubieńca....lewiatana, to obok inspiracji notką Piotera jedyny powód zajęcia się panienką odzianą zaledwie w pianę..

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Stalagmit 8 sierpnia 2018 18:36
8 sierpnia 2018 18:49

ooo to właśnie :)

bardzo Ci dziękuję za świetną mapkę - nie po to Gazprom układa TürkAkım pod morzem Czarnym, żeby kończyć tylko na Turcji, bo w planach ma Europę Południowo-środkową...

 

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Paris 8 sierpnia 2018 18:30
8 sierpnia 2018 19:05

bardzo dziękuję Pani Paris

cieszę się, że geopolityczne i finansowe tematy też potrafią przyciągnąć czytelnika...a te tematy często ze sztuką związane - proszę zerknąć na ten wpis o Danii Piotera i obrazy Elżbiety Jerichau Baumann. 

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @z-daleka 8 sierpnia 2018 11:42
8 sierpnia 2018 19:20

Bardzo dziękuję za uzupełnienie, co do polskich baronów. Oczywiście ten kierunek dla nich był również bardzo popularny, choć w masie depozytów te polskie nie były duże. Te pozostałe 14 mld Euro należało w głównej mierze do rezydentów i ekspatów brytyjskich...

Jednak co najważniejsze gros złupionych depozytów to z własnych obywateli.

zaloguj się by móc komentować

betacool @ainolatak 8 sierpnia 2018 18:37
8 sierpnia 2018 20:30

O ile pamiętam z chemii, bez jakiegoś gazu żadnej piany się zrobić nie da - nawet na boskiej Afrodycie.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @betacool 8 sierpnia 2018 20:30
8 sierpnia 2018 20:35

masz rację :) powinno być: odzianą "zaledwie" w pianę

jednym słowem serce Afrodyty należy do właściciela ręki na kurku z gazem

zaloguj się by móc komentować

Paris @ainolatak 8 sierpnia 2018 19:05
8 sierpnia 2018 20:48

Juz przeczytalam wczoraj w nocy...

... fenomenalne te Pani komentarze o tej Elzbiecie i jej obrazach... rzeczywiscie chyba sympatia do Polski nie palala, bo ta jej Matka Polka wyjatkowo nedzna... ale inne jej obrazy sa OK, widac, ze miala dar do malowania...

... zdecydowanie wolalabym matke Polke naszej KOSSOBOR - chociaz jeszcze nie widzialam... ale KOSSOBOR  takiej nedzy napewno by nie namalowala  !!!

zaloguj się by móc komentować

betacool @ainolatak 8 sierpnia 2018 20:35
8 sierpnia 2018 20:49

Regionalny władca boskiej pianki...

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Paris 8 sierpnia 2018 20:48
8 sierpnia 2018 20:50

proszę zerknąć tam na mój ostatni komentarz

zaloguj się by móc komentować

Tytus @ainolatak
8 sierpnia 2018 20:55

A po pracy Hefajstos, jak na boga ognia przystało pali. A co? Czyż nie zioło wspaniale przyprawione na wyspie swej niewiernej żony? Może to część tego okupu od Aresa i Afrodyty?

  • Latakie

To odmiany [tytoniu]pochodzące z Syrii i Cypru. Początkowo suszone, jak większość orientali, na słońcu. Podczas słabej koniunktury rolnicy przechowywali nadwyżki zawieszone na krokwiach dachu, gdzie przez miesiące poddawane bywały działaniu dymu z domowych palenisk. Między bajki trzeba włożyć legendy o wielbłądzim łajnie, które pustynnym Arabom służy do dziś jako opał. W pobliżu portowego miasta Latakia paliło się karłowatymi dębami oraz krzewami porastającymi kamieniste gleby.

Dziś syryjska Latakia to nie nadwyżki. Zbiera się ją, podsusza krótko na słońcu i dosusza „wędząc” w specjalnych budynkach (szopach) nad tlącymi się ogniskami z drewna syryjskiego dębu z dodatkiem miejscowych ziół i aromatycznych krzewów. Latakia z Cypru wędzona jest w dymie z miejscowych krzewów, mirtu, niekiedy z miejscowych odmian sosny.

Kursywą fragment tego tekstu: http://www.fajka.net.pl/poradniki/podstawy/tytoniowa-typologia/

Pychota!

zaloguj się by móc komentować

Paris @ainolatak 8 sierpnia 2018 19:05
8 sierpnia 2018 20:57

Tez sie ciesze ogromnie czytajac tematy geopolityczne, finansowe... te cala historie gospodarcza... szczegolnie tu na SN i dzieki takim Nawigatorom-Komentatorom jak m.in. Pani...

... naprawde jest bosko  !!!

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Tytus 8 sierpnia 2018 20:55
8 sierpnia 2018 20:59

o rety, jak smacznie zabrzmiało :) bardzo dziękuję za tą informację

nie byłam na Cyprze i nie próbowałam ich specjału, mimo że w moim nicku "latak coś tam" się się pojawia ;))

ale przysigam, ze pod wpływem ziół nie piszę ;) i pamiętam co Panu obiecałam

zaloguj się by móc komentować

Paris @ainolatak 8 sierpnia 2018 20:50
8 sierpnia 2018 21:12

Rzeczywiscie...

... matka Polka naszej KOSSOBOR  zdecydowanie sympatyczniejsza... i  ladniejsza... a tak serio to zycie tej Elzbiety bylo naprawde nie do pozazdroszczenia... miec takiego chlopa to naprawde dramat...

... wiem cos o tym z autopsji.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Paris 8 sierpnia 2018 21:12
8 sierpnia 2018 21:15

ładniejsza, tak jak modelka :)

ale zamieściłam tam tylko fragment obrazu, bo na nim najbardziej widać te smutne oczy...

zaloguj się by móc komentować

Paris @ainolatak 8 sierpnia 2018 20:59
8 sierpnia 2018 21:25

Afrodyta... banknoty... ropa... tyton... i inne ziola...

... naprawde niezle jak na jeden wpis Piotera...  ciekawe co jeszcze przed nami  !!!

zaloguj się by móc komentować

Tytus @ainolatak 8 sierpnia 2018 20:59
8 sierpnia 2018 21:25

Super!

Ja też na Cyprze nie byłem ale próbowałem. Najlepszy na świecie! Szczególnie w angielskich mieszankach (znów ci Angole)... Ale cóż, na mieszaniu się znają.

Palącym polecam ;)

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @ainolatak
9 sierpnia 2018 07:55

Niesamowite, co potrafią nam przekazać banknoty. Dlatego tak bardzo przeraza mnie nasz Zygmunt Stary z orłem w trumnie

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Matka-Scypiona 9 sierpnia 2018 07:55
9 sierpnia 2018 12:01

Zgadzam się z Panią, orzeł w trumnie bardziej dobitnie nie mógł pokazać, gdzie jest nasze miejsce… A wstawienie Zygmunta Starego jako bohatera banknotu o nawyższym nominale, jeszcze bardziej podkreśla zmarnotrawienie dobra Rzeczpospolitej, dzięki swojej głupocie i doradcom…

Pierwszy raz wydano banknot w 1994 roku, a wznowienie było w 2015.

Ogromne nadzieje z 1989 skończyły się kilka lat później. W 1992 protestujących za normalnością spacyfikowano siłą. Plan Balcerowicza rozkładał nasz potencjał: rolnictwo i przemysł, wyprzedając, zamykając drogi pozyskania finansowania, dając fory mafii i zagranicznym biznesom. Rok później, kiedy pracowano nad banknotem wydanym w Londynie, sytuację znormalizowano i wrócił ład stałego, choć tym razem demokratycznego układu partii z towarzyszami nie służącymi bynajmniej orłowi, co trwa do dziś. Oficjalnie pokazano gdzie jest nasz orzeł w koronie.

Warto wspomnieć, że grafikiem był słynny Andrzej Heidrich, ilustrator książek w „Czytelniku”, w którym projektował okładki dla takich "tuzów" jak Kapuściński, Iwaszkiewicz czy Kołakowski.

Drugie wydanie w 2015, po tym co się wydarzyło 2010 roku dojście do władzy PIS wcale nie przyniosło uwolnienia. Jakiś prorok je wydawał czy co?

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @ainolatak
9 sierpnia 2018 14:20

Ten prorok to nasz właściciel. Że też ludzie tego nie widzą! 

zaloguj się by móc komentować

JOLANTA1 @ainolatak 9 sierpnia 2018 12:01
9 sierpnia 2018 19:09

Dziękuję za notkę i komentarze  u Pana Piotera.Ma Pani, nie tak częstą, cechę jak myślenie symboliczne.

Pięknie się Państwo uzupełniają z Panem Pioterem,plus wiedza i wysoka kultura.

zaloguj się by móc komentować

JOLANTA1 @Matka-Scypiona 9 sierpnia 2018 07:55
9 sierpnia 2018 19:12

Jak mówi Pantera Wielka:) -jeszcze Pan Bóg ma coś do powiedzenia-.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

onager @ainolatak
9 sierpnia 2018 19:55

Cyt. - "Od lat siedemdziesiątych Cypryjczycy budowali obok turystyki usługi finansowe"

- było to związane z atakami izraelskimi i zrujnowaniem Bejrutu - stolicy chrześcijańskiego Libanu związanego z Francją i zwanego Szwacjarią Bliskiego Wschodu przez wspomniane  "usługi finansowe".

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @onager 9 sierpnia 2018 19:55
9 sierpnia 2018 21:05

Dziękuję za cofnięcie się jeszcze i do tego wątku. Tak, takie były okoliczności wykorzystania przez Cypryjczyków szansy w powstałej luce. Tyle tylko, że nastawili się na wschodniego klienta i operacje.

 

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @JOLANTA1 9 sierpnia 2018 19:09
9 sierpnia 2018 21:05

Bardzo Pani dziękuję za krzepiące słowa. Myślę jednak, że więcej ludzi jest obdarzonym myśleniem symbolicznym, tylko może tego jeszcze nie wie :)

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować